Opinia nauczyciela o dziecku kierowana do Poradni Psychologiczno - Pedagogicznej

Miejscowość, dn…………….

Opinia nauczyciela o dziecku

Imię i nazwisko dziecka:

Data i miejsce urodzenia:

Miejsce zamieszkania:

Placówka:

CEL  WYDANIA  OPINII:

W związku z zaobserwowanymi trudnościami w zakresie zachowania Jacka,  zaproponowano rodzicom, aby skonsultowali się ze specjalistami z Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej w Białymstoku  celem zdiagnozowania  dziecka.

Opinię opracowano na prośbę rodziców dziecka.

Środowisko rodzinne:

Rodzice bardzo dbają o swojego syna.  Jacek nie posiada rodzeństwa .Jest zawsze zadbany, czysty i schludnie ubrany. Jego ubranie jest dostosowane do panującej temperatury. Do przedszkola przyprowadza go matka, a odbiera ojciec lub matka. Matka na bieżąco kontaktuje się z nauczycielem w sprawach związanych z dzieckiem. Współpracuje z nauczycielem.

Charakterystyka dziecka:

Michał  uczęszcza do  oddziału przedszkolnego w Szkole …………… przebywając w nim codziennie ok. 8 godzin. Jego okres adaptacyjny  w grupie przedszkolnej  przebiegał bardzo szybko i sprawnie. Chętnie bawi się dziećmi. Jest inteligentnym chłopcem, posiadającym duży zasób słów i zadającym wiele dociekliwych pytań świadczących o jego wiedzy i zainteresowaniach. Lubi być w centrum uwagi. Do pracy mobilizuje go to, gdy jest zauważany, doceniany. Robi jednak najczęściej to, czego chce.  Jeśli coś się dzieje wbrew temu, czego by oczekiwał, buntuje się – używa wulgarnych słów, bije inne dzieci, okazuje dużą niechęć wobec innych. Nie podporządkowuje się wybranym zasadom, wprowadzonym na początku roku szkolnego. Wymaga to każdorazowego przypominania chłopcu tego,co należy robić, a jak nie należy się zachowywać.

Jacek rzadko wykonuje polecenia nauczyciela. Bardzo często je ignoruje odwracając głowę lub udając, że nie słyszy. Wykonuje raczej prośby i polecenia wypowiadane tonem bardzo łagodnym niż stanowcze nakazy.

Prowadząc rozmowę z Jackiem nie można użyć słowa „nie”. Ono bowiem powoduje , że chłopiec jest zdenerwowany i często zaczyna robić na przekór. Ponadto nie zawsze chce po sobie sprzątać. Nie potrafi ustąpić w sporze.

W czasie zajęć jest mało skupiony. Czasem sam bije się po głowie. Często mruczy sobie coś w trakcie, gdy nauczyciel opowiada i tłumaczy. Potrafi również w trakcie zajęć na dywanie przemieszczać się miejsca na miejsce lub chodzić dookoła, rozpraszając w ten sposób inne dzieci oraz sprawiając, że nauczyciel całą uwagę musi poświęcić jemu. Prace ręczne i plastyczne wykonuje szybko, często niestarannie. W trakcie zabaw rytmiczno-muzycznych okazuje duże znudzenie, często robi przeciwne ruchy w stosunku do tych, które robią inne dzieci.

Jackowi okazuje się duże  zainteresowanie i stosuje pozytywne wzmocnienia - pochwały za jego starania i wysiłek, a także za każde nowe osiągnięcie. Realizowano z dzieckiem zajęcia z zakresu orientacji, samoobsługi, obserwacji przyrodniczych, zajęć tematycznych i ruchowych. Wszystkie te zajęcia prowadzono poprzez zabawę. Prowadzona była również  indywidualna praca. Systematycznie kontrolowano wykonywane przez chłopca czynności. Bazowano na czynnościach prostych i znanych dziecku – manipulowanie, oglądanie, przyglądanie.

Zauważono również dosyć spore zainteresowanie niektórymi zajęciami, a w szczególności zabawami ruchowymi. Jacek  lubi ruch, rywalizację, zabawy wymagające refleksu, szybkości, zabawy z piłką, . Lubi też bardzo zajęcia manipulacyjne, np. klocki ( buduje konstrukcje wieloelementowe ) oraz logiczne, np.: wieloelementowe puzzle, układanki. Z zabaw  zakresu działalności plastycznej chłopiec najbardziej lubi lepienie z plasteliny i rysowanie kredkami, ponadto lubi gotowanie w kąciku kuchennym. Odtwarza rytm, łączy i klasyfikuje przedmioty ze względu na ich cechy, dostrzega różnice i podobieństwa, rozumie treść opowiadań. Ma trudności z odwzorowaniem kształtów, dokonuje analizy i syntezy sylabowej wyrazów, układa obrazek z części, rozpoznaje sygnały, dźwięki,  rozpoznawanie samogłosek i spółgłosek jest na etapie ćwiczeń,

Jacek inicjuje zabawy, samodzielnie organizuje sobie czas przeznaczony na zabawę, ale najbardziej lubi się bawić w gronie kolegów

Jest samodzielny. Jego ruchy są skoordynowane i sprawne. Pisze, rysuje i je lewą ręką.

Wychowawca

……………………………